Logo Wałeckiego Centrum Kultury

Koncert kolęd polsko-ukraińskich "Tradycja dla przyszłości" i Kiermasz świąteczny

16 grudnia przed Wałeckim Centrum Kultury wszyscy mieliśmy okazję usłyszeć piękno i dostrzec różnorodność kolęd polskich i ukraińskich. Fundacja Prosvita oraz Wałeckie Centrum Kultury zorganizowały koncert, który połączył unikalne style i tradycje obu kultur.

Na scenie pojawiły się utalentowane artystki i artyści, między innymi Estera Naczk-Suska i uczennice Studio Esti, uczniowie Szkoły Muzycznej Casio,  zespół pracowników Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu, Wałecki Chór Akademicki oraz zespół "Widymo" z Sanoka. Atmosfera była nasycona świątecznymi dźwiękami polskich i ukraińskich kolęd, które sprawiły, że publiczność mogła poczuć magię zbliżających się świąt.

Koncerty kolędowe stanowią nieodłączny element polskiej i ukraińskiej tradycji świątecznej, a to wydarzenie stało się okazją do delektowania się zarówno dobrze znanymi polskimi kolędami, jak i odkrywania tajemniczych dźwięków ukraińskich "koliadek". Publiczność miała okazję do podziwiania artystycznych interpretacji kolęd, które niosły ze sobą bogactwo historii i kultury obu krajów.

Kolędy ukraińskie, zwane również "koliadkami", mają swoje korzenie w czasach przedchrześcijańskich, kiedy były śpiewane w kontekście pogańskich obrzędów. Z biegiem czasu, pod wpływem chrystianizacji Ukrainy, ewoluowały, przyjmując bardziej religijne treści. 

Warto zauważyć, że mimo różnic w stylu i tematyce, zarówno polskie, jak i ukraińskie kolędy podkreślają wspólne wartości i ideały. W obu kulturach kolędy celebrują narodziny Chrystusa, wartość miłości bliźniego oraz radość płynącą z poczucia jedności. Stają się nie tylko dziedzictwem kulturowym, ale również świadectwem ducha wspólnotowego i nadziei, które niosą ze sobą w okresie świątecznym.

Dodatkowo, aby wzmocnić świąteczną atmosferę, obok muzycznego wydarzenia, odbył się zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Wałczu Kiermasz świąteczny połączony ze sprzedażą rękodzieła i wizytą świętego Mikołaja.

 

Organizacji kiermaszu przyświecał piękny cel - zebrana kwota przeznaczona została na rzecz Fundacji Motylek i Oddziału Psychiatrii Dziecięcej w Wałczu. W organizację wydarzenia zaangażowały się także Stowarzyszenie Młodzi Wałcza oraz Stowarzyszenie Obywatelski Ruch Samorządowy "Przyszłość". Nie zabrakło również oficjalnych gości - posła Pawła Suskiego, starosty wałeckiego Bogdana Wankiewicza, burmistrza miasta Macieja Żebrowskiego oraz niektórych radnych. Mieszkańców serdecznie powitał również dyrektor Wałeckiego Centrum Kultury - Maciej Łukaszewicz.

Wstęp na koncert był wolny, co dodatkowo sprzyjało integracji społeczności i wspólnemu świętowaniu tradycji obu kultur. Zespół "Widymo" z Sanoka kolędował w Wałczu dwukrotnie. W niedzielę, 17 grudnia, wystąpił również w Cerkwi greckokatlickiej w Wałczu.

Jako Wałeckie Centrum Kultury serdecznie dziękujemy Markowi Syrnykowi z Fundacji Prosvita oraz Powiatowi Wałeckiemu za zainicjowanie i współorganizację tych wydarzeń, jakże przyjemnych i mile budujących atmosferę nadchodzących świąt. 

Tekst: K.P-B

Galeria zdjęć

Projekt bez nazwy 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności