Wolność, wycinanki i wyobraźnia czyli warsztaty inspirowane Picasso
Picasso i Braque, założyciele kubizmu, w latach 1908-1912 stworzyli ruch artystyczny, którego pierwsza faza, znana jako kubizm analityczny, skupiała się na analizie formy. Braque, będąc w Prowansji w 1912 r., użył ceraty jako elementu kolażu, zmieniając tym samym oblicze sztuki na dziesięciolecia.
Picasso szybko podążył śladem Braque'a, tworząc własne kolaże z ceraty i innych elementów. Kolaż stał się kluczowy dla kubizmu, symbolicznie łącząc "niską" kulturę konsumpcyjną z "wysoką" kulturą artystyczną.
Prace Picassa i Braque'a podważyły elitaryzm artystycznego świata, zacierając granicę między codziennym doświadczeniem a ekskluzywnym światem sztuki. Dodając elementy "sztuczne" do swoich dzieł, artyści wywołali dyskusję na temat roli twórcy, wartości przedmiotów masowych i unikalnych oraz relacji między technicznymi umiejętnościami, a twórczym procesem artystycznym. Ich pytanie o to, czy przedmiot może nadal być dziełem sztuki, gdy nie jest dziełem indywidualnego twórcy, było fundamentalne dla rewolucji kubistycznej.
Takie właśnie dzieła - kolaże - stworzyło również ponad 130 dzieci i uczniów z wałeckich przedszkoli i szkół (Przedszkole Niepubliczne "Czerwony Kapturek", Szkoła Podstawowa nr 2 w Wałczu, Fundacja Do góry nogami) ale także Ci, którzy zgłosili się do nas indywidualnie.
Warsztaty prowadziła Patrycja Kania, która podjęła współpracę z Epicentrum Art Gallery i sprowadziła wystawę litografii i kolotypów Pablo Picasso do Wałeckie Centrum Kultury.
Za zaangażowanie i stworzenie studio fotograficznego dziękujemy również Sidorski Photography oraz Malwinie Babirackiej.
Wystawa Pablo Picasso "Wojna i Pokój" oraz "Los Toros" cieszy się tak dużym powodzeniem, że zostanie z nami na dłużej niż początkowo zaplanowaliśmy, czyli jeszcze do 10 grudnia. Kto dotychczas nie skorzystał i nie był - zapraszamy! Koniecznie należy się umówić telefonicznie - 608 134 008.