Sukces Wałeckiego Chóru Akademickiego
Ogólnopolski Festiwal Chóralny Pieśni Patriotycznej „Musica Patriae”, skierowany do chórów i wokalnych zespołów amatorskich, jest jedynym tego typu wydarzeniem w kraju.
Wałecki Chór Akademicki, działający od września 2022 roku (około 15 miesięcy) pod batutą Romana Bahrii, zajął na nim zaszczytne III miejsce!
Ogólnopolski Festiwal Chóralny Pieśni Patriotycznej „Musica Patriae” odbył się w Poznaniu 18 listopada. W zmaganiach konkursowych wzięło udział aż 20 chórów, większość z długimi tradycjami, które zjechały się na Festiwal z całego kraju, w tym z Wrocławia, Szczecina, Knurowa, Głogowa, Rydzyny, Murowanej Gośliny, Piotrkowa Trybunalskiego, Warty, Dopiewa, Pamiątkowa, Świebodzina, Bełchatowa, Śremu, Gryfina, Kórnika, Szczucina, Wałcza i Obornik, a wśród nich chóry dziecięce, mieszane, akademickie, senioralne oraz jednorodne. Występy konkursowe oceniali wybitni specjaliści z dziedziny chóralistyki - wykładowcy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Wałecki Chór Akademicki wystąpił w kategorii chórów mieszanych i zaprezentował 2 utwory patriotyczne "Warczą karabiny" oraz "Bywaj dziewczę zdrowe", a także barokowe utwory "If you love me" oraz "Modlitwa, gdy dziadki idą spać". Ich występ został oceniony bardzo wysoko, uzyskując łącznie 70 punków ze 100 możliwych.
Aktualnie w Wałecki Chór Akademicki tworzy 26 osób, głównie głosy żeńskie i kilka męskich. Kilka, bo dokładnie 4. III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym jest niebywałym i znakomitym osiągnięciem dla naszych artystów - zarówno ze względu na krótki staż działalności chóru, jak i na fakt, iż dominujące są tu alt/kontralt, mezzosopran i sopran!
Ciężka praca jednak, wielogodzinne próby, zaangażowanie zespołu oraz doświadczenie, talent i wykształcenie dyrygenta Romana Bahrii sprawiły, że wałecki chór zaistniał w środowisku chóralnym na samym starcie mocno i efektownie.
Czego życzą sobie członkowie chóru? Większej liczby głosów męskich. Zapisy do chóru trwają przez cały rok, dlatego serdecznie zachęcamy - szczególnie panów - do dołączenia i rozpoczęcia ciekawej, muzycznej podróży.
Format Festiwalu w znaczący sposób wypełnił lukę w kalendarzu wydarzeń kulturalnych w Polsce, gdzie brakuje konkursów chóralnych powiązanych z muzyką patriotyczną i ludową dla chórów i zespołów amatorskich. Wspaniale zatem, że Wałecki Chór Akademicki wziął w nim udział, rozwija się, zdobywa sukcesy i promuje Wałcz jako miejsce, w którym kultura jest wszechstronna i na wysokim poziomie.
Wielkie gratulacje dla artystów!
Szerzej o Wałeckim Chórze Akademickim piszemy tutaj.