Warsztaty o równości
17 września w Wałeckim Centrum Kultury odbyły się warsztaty „Porozmawiajmy o tęczy”.
W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci Szkół Podstawowych nr 1, 2 i 4 w Wałczu, a także burmistrz Wałcza Maciej Żebrowski oraz zastępca burmistrza Adam Biernacki.
Warsztaty skupiły się na promowaniu równości i wspieraniu akceptacji osób LGBTQ+, z naciskiem na przeciwdziałanie dyskryminacji.
W dzisiejszych czasach, kiedy kwestie równości i tolerancji stają się coraz bardziej istotne, takie inicjatywy są kluczowe dla budowania otwartego, świadomego społeczeństwa. Warsztaty pozwoliły uczestnikom lepiej zrozumieć, jak wspierać osoby LGBTQ+ i tworzyć bezpieczne środowisko dla wszystkich, niezależnie od ich orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej.
W trakcie spotkania omówiono prawa osób LGBTQ+ wynikające z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz znaczenie używania języka inkluzywnego. Kluczowe było unikanie słów takich jak „homoseksualizm” czy „transseksualizm” i zastępowanie ich terminami „osoba homoseksualna”, „biseksualna” lub „transpłciowa”. Zwracanie się do osób transpłciowych ich preferowanymi imionami i zaimkami może zmniejszyć ryzyko depresji o 65%.
Podczas warsztatów podkreślono, jak ważne jest reagowanie na dyskryminację i przemoc oraz jak oferować wsparcie osobom z grupy LGBTQIAP+. Pytanie o preferowane zaimki, uznawanie emocji – to działania, które każdy z nas może podjąć, aby budować bardziej równościowe i wzajemnie szanujące się i wspierające społeczeństwo.
Warsztat szczególnie skierowany był do osób pracujących w instytucjach publicznych - urzędach, szkołach, ośrodkach pomocy społecznej, poradniach psychologicznych oraz wszystkich tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o równości.
Organizatorem warsztatów była Fundacja Lambda Polska.
Działania realizowane są przy wsparciu Building Bridges Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. Warsztaty odbywają się w ramach projektu “Zachodniopomorskie na rzecz akceptacji i równości”, współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges - Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027. Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający nie ponoszą za nie odpowiedzialności.